poniedziałek, 01 luty 2021 14:03

Efektywna praca zdalna zespołowa

W związku z pojawieniem się ogólnoświatowej pandemii, firmy musiały zdecydować się na podjęcie odpowiednich kroków związanych z organizacją stanowisk pracy. Ogłoszony stan zagrożenia epidemicznego całkowicie zmienił zasady funkcjonowania małych firm, dużych zakładów pracy, jak i korporacji. Na ten czas wprowadzone zostały nowe rozwiązania w kontekście komunikacji i współpracy pracowników. Sytuacja związana z koronawirusem stała się punktem zapalnym do wdrożenia pracy w trybie zdalnym i hybrydowym. Pytanie nasuwa się - jak wygląda efektywność pracy zdalnej? Dlaczego tymczasowe rozwiązanie przyśpieszyło nowe trendy w obszarach rozwoju stanowisk pracy? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule!

Praca zdalna a efektywność pracowników

Jak pokazują badania przeprowadzane wśród pracowników różnych sektorów, coraz większą wagę przykłada się do elastycznych godzin pracy i możliwości wykonywania jej z domu. Osoby zatrudnione w firmach, jeszcze przed pojawieniem się pandemii, wykazywały coraz większe zainteresowanie pracą zdalną i możliwością znalezienia odpowiednich narzędzi, które umożliwią pracę z z dowolnego miejsca. Warto mieć na uwadze, że efektywna praca zdalna zespołowa wymaga dopasowania narzędzi zapewniających komunikację i współpracę w czasie rzeczywistym. Tego typu udogodnienia znajdują swoją zastosowanie w: prowadzeniu audio- i wideokonferencji, a także w zarządzaniu pracą zespołu nad wspólnymi dokumentami i spotkaniami. Efektywność pracy zdalnej jest więc w duże mierze uzależniona od funkcjonalności i skuteczności narzędzi dopasowanych do pracy w tym trybie.

Zasady efektywnej pracy zdalnej - poznaj sprawdzone narzędzia

Chcesz dowiedzieć się, jakie są zasady efektywnej pracy zdalnej? Jak powinna wyglądać prawidłowa organizacja? Z pomocą przychodzą proste w obsłudze narzędzia, które zrywają z tradycyjnym sposobem współpracy na rzecz możliwości sprawnego przełączania między wybranymi kanałami komunikacji. Przykładem narzędzia, które poprawia efektywność pracy zdalnej, jest Microsoft Teams. Aby uniknąć częstego sięgania po telefon, korzystania z poczty elektronicznej czy czekania na odpowiedź na wysłany załącznik w wiadomości, narzędzie zapewnia dostęp do aplikacji biurowych takich jak Word czy Excel, rozwiązań umożliwiających synchronizację informacji - m.in.: SharePoint, Power BI czy Delve. Co więcej, aby organizacja pracy zdalnej przebiegała jeszcze sprawniej, to użytkownicy Teams mają zapewnioną możliwość przełączania pomiędzy komunikatorem, czatem wideo, pocztą, a także mogą pracować w tym samym czasie nad jednym dokumentem.

Praca zdalna a efektywność? Coraz więcej pracodawców decyduje się na tego typu rozwiązania w firmach. Efektywna praca zdalna zespołowa jest równoznaczna z zapewnieniem pracownikom odpowiednich narzędzi, które wpłyną na organizację ich zadań, a także zapewnią pracę z dowolnego miejsca, wspierając ogólnoświatowy trend.

Zobacz również, jakie są korzyści z tworzenia kopii bezpieczeństwa.