poniedziałek, 01 luty 2021 15:06

Środowisko chmury hybrydowej - przyszłość nowoczesnego IT

Coraz więcej firm zaczyna dostrzegać potencjał, jaki tkwi w zastosowaniu chmury hybrydowej. To rozwiązanie, które umożliwia usprawnienie własnych procesów IT, a co za tym idzie, zapewnia obniżenie wydatków i zwiększenie innowacyjności. Jak się jednak okazuje, wybór nie jest oczywisty. Wynika to z faktu, że do dyspozycji mamy wiele rozwiązań. Oprócz chmury hybrydowej, dużą popularnością cieszy się zastosowanie chmury publicznej, zapewniającej dostęp do najnowszych technologii, jak i infrastruktury lokalnej, gwarantującej wysoki poziom kontroli i bezpieczeństwa. W tym miejscu warto zastanowić się nad tym, czy technologia chmury hybrydowej to dobre rozwiązanie dla IT? Sprawdźmy to!

Czy chmura hybrydowa dla infrastruktury IT to dobry wybór?

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać do tego, że firmy potrzebują dodatkowego miejsca do przechowywania danych. Aby zwiększyć zasoby ich magazynowania, coraz częściej sięga po się rozwiązania wykorzystujące platformę cloud. Chmura hybrydowa umożliwia połączenie funkcjonalności infrastruktury lokalnej lub chmury prywatnej z zaletami chmury publicznej, minimalizując jednocześnie wady obu rozwiązań. Zastosowanie technologii chmury hybrydowej stwarza możliwość zaadresowania wymagań, a także zwiększa swobodę przy dobieraniu odpowiedniej mocy obliczeniowej - dopasowując się do stale zmieniających się potrzeb. To rozwiązanie, dzięki któremu nie trzeba decydować się na ustępstwa.

Jakie są zalety chmury hybrydowej?

Do zalet wynikających z zastosowania chmury hybrydowej z pewnością można zaliczyć jej elastyczność. Hybrydowy model chmury jest w stanie zabezpieczyć organizację przed kryzysowymi sytuacjami, a także może przyczynić się do zachowania ciągłości biznesowej. Co więcej, chmura hybrydowa to świetny środek zapobiegawczy, który umożliwia odzyskiwanie danych w wyniku awarii. Wdrożenie chmury hybrydowej gwarantuje znaczne oszczędności. Z czego to wynika? Obsługa okresowego i wzmożonego zapotrzebowania na moc obliczeniową oraz pamięć masową nie zmusza nas do inwestowania w rozbudowę infrastruktury. Dzięki zastosowaniu parametryzacji naszego środowiska w chmurze publicznej możemy zmniejszyć ryzyko niedostępności usług, będących wynikiem przeciążenia systemu. Warto mieć na uwadze, że chmura publiczna i jej zasoby mogą być wykorzystywane w celu testowania nowych aplikacji, a także podczas realizacji inicjatyw BCP (Business Continuity Plan) i DRP (Disaster Recovery Plan).

Pytanie nasuwa się samo: czy koegzystencja chmury publicznej i prywatnej jest całkowicie bezproblemowa? Nie do końca. Należy pamiętać o tym, że wdrożenie chmury hybrydowej wymaga doświadczenia, a także kompetencji z zakresu integracji obu środowisk zgodnie z najlepszymi praktykami. Niewłaściwe wdrożenie może utrudnić administrację środowiska, a także ograniczyć zalety obu rozwiązań. Bez względu na to, jaką platformę cloud wybierzemy, to należy pamiętać o tym, że każdy projekt wymaga dokładnej analizy i zaproponowania dedykowanego rozwiązania.

Sprawdź również, jakie są zalety outsourcingu IT.