wtorek, 06 październik 2020 15:00

Zabezpiecz swoje dane dobrą kopią zapasową

Utrata danych z dysku to z pewnością jedna z gorszych i bardziej niebezpiecznych sytuacji, jaka może przydarzyć się firmie. Jak temu zapobiec? Warto pomyśleć o tym z wyprzedzeniem! Odpowiednie zabezpieczenie w formie systemów antywirusowych i kopii bezpieczeństwa danych jest w stanie uchronić cenne dla firmy informacje. Jeżeli na dysku firmowych komputerów znajdują się dane, których utrata może przynieść wielkie straty dla całego przedsiębiorstwa, to warto dowiedzieć się, jak zrobić backup i dlaczego to takie istotne w kontekście funkcjonowania firmy!

Na czym polega tworzenie kopii bezpieczeństwa danych?

Nie każdy zdaje sobie z tego sprawy, ale tworzenie kopii bezpieczeństwa to jedna z kluczowych czynności, która jest w stanie odtworzyć cenne informacje w sytuacjach awaryjnych, a także pozwala odzyskać dane z konkretnego momentu w przeszłości. Niezależenie od tego, czy Twoja firma posiada kilka stanowisk komputerowych, czy składa się z całego komputerów, serwerów i centrów danych, niezwykle ważne jest to, aby utworzyć kopię bezpieczeństwa, a także archiwizację danych - niezbędną w momencie, kiedy ważne z punktu widzenia firmy informacje nie będą w zasięgu ręki. Kopia bezpieczeństwa pozwoli uchronić firmę przed zdarzeniami losowymi takimi jak: włamanie, atak wirusa czy przypadkowe usunięcie. Warto mieć na uwadze, że brak backupu może negatywnie wpłynąć na reputację i wizerunek przedsiębiorstwa, a w rezultacie na relacje z kontrahentami i klientami.

Jak zrobić backup?

Zastanawiasz się, jak zrobić kopię zapasową systemu? Śpieszymy z pomocą! Usługa tworzenia kopii bezpieczeństwa powinna być dopasowana do potrzeb klienta - by z jednej strony nie płacić za nieużywane usługi, a z drugiej - by mieć pewność, że ma się dostęp do ich odpowiedniej ilości. Sam proces tworzenia powinien być poprzedzony rozmowami z klientami, których celem jest ustalenie planu działania i dopasowanie się do oczekiwań firm. Kolejnym etapem jest zapoznanie się ze środowiskiem klienta i stworzenie systemów bazujących na technologiach producentów: CommVault, Veam bądź dell Technologies. Wymienione wyżej firmy dostarczają kompletne i niezbędne oprogramowanie, natomiast firma Dell jest dodatkowo odpowiedzialna za rozwiązania sprzętowe. Jeśli projekt wdrożenia kopii zapasowej jest już stworzony, to kolejnym etapem tworzenia backupu jest wdrożenie, monitoring i opieka utrzymaniowa. Jedno jest pewne, odpowiednio wdrożone kopie bezpieczeństwa dopasują się do potrzeb i możliwości klienta.

Kopia bezpieczeństwa i możliwe rozwiązania dostępne na rynku

Warto mieć jednak na uwadze, że każde środowisko IT inaczej funkcjonuje w określonym otoczeniu, dlatego system backupowy powinien być odpowiednio dopasowany do środowiska firmy. W przypadku dwóch serwerów z zainstalowanym oprogramowaniem do wirtualizacji, macierzą dyskową, także kilkoma komputerami, warto zdecydować się na Veeam Backup Essentials lub Dell Technologies Data Protection Suite uruchomione na osobnych urządzeniach. Jeśli firma dysponuje większym zapleczem, to warto postawić na systemy typu: CommVault Backup & Recovery, Dell Technologies IDPA, Veeam Backup and Replication czy Dell Technologies PowerProtect X400. W przypadku zaawansowanych stuktur i systemów IT warto sięgnąć po systemu umożlwiające zarządzanie infrastrukturą SAP HANA, aplikacjami oraz archiwizowanie danych w chmurze.

Jedno jest pewne, tworzenie kopii bezpieczeństwa danych to najlepsze inwestycja jaką możesz zapewnić swojej firmie. To również jedna z kluczowych możliwości podczas obsługi informatycznej dla firm. Sprawdź to!